Nokia N73 je nový špičkový smartphone, disponující 3.2 MPX Fotoaparátem, OS Symbian 3rd Edition a velkým 2.4 palcovým QVGA displejem


Vítejte na stránkách věnovaných Nokii N73. Naleznete zde jak základní informace o tomto skvělém telefonu, tak i multimediální obsah a spostu dalších užitečných informací.Nokia N73 - Další důvod k radosti


Autor: Koblih, 4.8. 2006Nokia produkuje sérii smartphonů jak na běžícím pásu a po nedlouhé odmlce se začíná prodávat další z řady N-Series. Zatímco model N72 je následovníkem oblíbené a stále hojně prodávané N70 spíš jen v pomyslném duchu, novinka s označením N73 je nástupce se vším všudy. K dostání jsou 2 barevné varianty (moderní bílo-červená a decentní stříbrno-hnědá), přestože výrobce při představení prezentoval varianty tři. Nejmarkantnějšího vylepšení se dočkal fotoaparát a displej. Jak tato kombinace k sobě pasuje ?

Intro
Především je třeba zdůraznit, že N73 je propagován jako revoluční fotomobil s 3,2 megapixely s automatickým ostřením (autofocus), přičemž celou optiku ještě pokřtil Carl Zeiss. Na trhu to nebude mít lehké, protože do prodeje se dostává také rival K800i od švédskojaponského Sony Ericssonu. Zanedlouho nás uvítá hi-tech model N93 a neopomeňme také model N80. Někdo by mohl namítnout, že by tím mohla být pozice N73 ohrožena. Při důkladném pohledu na cenové kategorie, v kterých se všechny přístroje nacházejí, lze zjistit, že skutečným konkurentem bude opravdu jen model K800i. Bratrovraždu N-modelů zažehná cenový rozdíl všech třímegapixlu N-série a každý produktový model si najde klientelu svou. Netřeba dodávat, že Nokia stále agresivněji propaguje své smartphony a vypadá to, že nebude dlouho trvat a vytlačí i běžné „hloupé“ telefony. N73 sice patří k těm chytrým, bohužel obsahuje operační systém Symbian S60, tentokrát 3. edice, která není kompatibilní se staršími verzemi.

Pozn.: Věci, které naleznete v základním balení telefonu najdete v sekci Obecné.

Konstrukce a vzhled:
Nokia N73 je běžné konstrukce s rozměry 110 x 49 x 19mm. Její hmotnost zbytečně nezvyšuje žádný otevírací nebo slider-mechanismus, takže v kapse ucítíte pouze 116g čisté váhy. Jediná pohyblivá část je umístěna na zádech telefonu a chrání čočku fotoaparátu. Plastová krytka je stejně jako v případě modelů 6680/1 a N70 aktivní a při její odsunutí je zaktivuje fotoaparát. Právě tato krytka byla častým terčem kritiky majitelů těchto telefonů, protože po nedlouhé době používání se lícování uvolnilo a krytka si záhadným způsobem dokázala najít i milimetr, kam by se mohla viklat a kývat. Tady zaslouží modelu N73 chvála. I po několika dnech krytka sedí, konstrukce jí dovoluje klouzat jen nahoru a dolů a nikde se nic nepříjemného neozývá. Odpor pružin zajišťujících posouvání je více než silný. Nechtěné otevření v ruce nehrozí, pouze bych viděl překážku při vytahování přístroje z kapsy. Několikrát se mi již takto povedlo nechtěně foťák zapnout. I když výhradu k samotné krytce mám. Ta je, stejně jako celé tělo telefonu, z poměrně levně vypadajícího plastu a při poklepání nehtem na povrch krytky se ozve tupě dutý zvuk, podobný tomu z plastových maket. Po pravé straně telefonu nalezneme tlačítka pro pohodlné ovládání fotoaparátu. Jsou 4 a jejich funkce nejsou omezeny pouze na fotící aplikaci. Na opačném boku přístroje se ukrývá infraport. Spodní a vrchní část obklopují nově dva stereo reproduktory, s kterými Nokia hodlá oslovit hlavně mladou klientelu. Pomocí stereo „repráků“ se nyní naskýtá možnost poslechu skutečně stereo hudby nebo vyzváněcích tónů. Na vrchní straně je tradičně vypínací tlačítko, zespodu pop-port a také slot na paměťové karty. Přístroj akceptuje pouze miniSD, jiné mu nechutnají. Konektor nabíječky je v nové, redukované velikosti. Výrobce do prodejního balení přidává konektorovou redukci, jejíž uplatnění uvítají vlastníci původních nabíječek. (Dodávám, že ne všechny modely v prodejním balení redukci naleznou. Například u Nokie 6111 zcela chybí.)

Přední strana je bonbonkem, na které si smlsnou všichni. Existují totiž dva tábory lidí. Jedni konečně vítají uhlazený vzhled bez zbytečných prvků upozorňujících na to, že se jedná o chytrý telefon. Druzí design N73 odmítají a považují jej za „nenokiácký“. Jiný ohlas na české scéně jsem zatím nezaznamenal.

Nyní od designu k praktické části: více než polovinu čelní plochy zabírá rozměrný aktivní displej se zcela novým rozlišením 240x320 pixelů. Sám výrobce uvádí velikost 2,4“, pro našince bude užitečnější informace 37x50mm. Počet barev, které dokáže zobrazit, je něco málo přes 262 tisíc. Zajímavostí je, že veškeré aplikace i přes různorodá rozlišení 3. generace operačního systému Symbian jsou zobrazována korektně. Těsně nad displejem sídlí VGA kamera pro videohovory a snímač světla. Ten nově modře bliká a indikuje stand-by režim při vypnutém displeji. Škoda jen, že neumí upozorňovat na jakoukoliv událost, takže zmeškaný hovor nebo přijatou SMS si každý musí zkontrolovat sám. Pod displej, kde zbývá už jen menší polovina místa, se vtěsnala klávesnice. Právě tady je znát, že designéři měli kus práce, jak se s místem vypořádat, a protože ho nebylo nazbyt, výsledek je takový, že na největší úskalí člověk narazí při psaní zpráv. Zatímco ovládací a kontextové klávesy, jako nejdůležitější navigační prvky telefonu, zabírají nejvíce plochy a jejich ovládání je bezproblémové, numerické klávesy jsou „nalepeny“ na sebe a psaní je značně nepohodlné. Psaní speciálních znaků (tlačítko #), mezery (tlačítko 0) nebo změna velikosti písma (tlačítko *) je o život. Můj palec nebyl nikdy na akrobacii zvyklí a vypadá to, že se jí bude muset rychle naučit. Materiál kláves je z tvrdého plastu, díky ale zvláštnímu upevnění kláves působí velmi měkce.

Joystick je přesný, ale po vzoru N70 bych uvítal spíše navigační klávesy. Hlavička joysticku je sice za matných plastů, ale zejména při tlačení směrem nahoru klouže. (Možná to je opravdu v mých neohrabaných prstech. ?) Lem kláves po obvodu numerických kláves je z lesklého plastu a je vidět každý otisk. Klávesnice bude asi opravdu největší slabinou tohoto telefonu.

Hlavní lákadlo: 3.2 megapixelový Kárl Cajs
Telefon je skutečně revoluční. Ne na poli mobilních telefonů, ale v domácí stáji ano. Jedná se o prvního Fina s autofocusem. S rozlišením 3,2 megapixely (2048x1536 pixelů) jsme se mohli setkat už u kolegyně N80. A proč okolo celý humbuk? K čemu vlastně ten autofocus využiji? Díky zcela nové optice, není problém vytvořit ostré makro-fotky, fotografie v pohybu, které by jinak byly rozmazané a neostré, není problém nastavení ISO hodnoty pro přístup světla nebo také si telefon poradí při focení ve tmě díky pomoci blesku.

Základní aplikace pro focení je totožná s tou v Nokii N80. Je totiž fixně orientovaná na šířku, takže máte pocit, že fotíte s opravdovým fotoaparátem. Zabíraná scéna je zobrazena na celý displej. Při focení jsou k dispozici základní funkce, jejichž volba se zobrazuje v pravém sloupci přímo v záběru. Základní nabídku tvoří: přepnutí do videa, režim snímku (volba automatická, makro, pohyb, noc, portrét, sport), nastavení blesku (nově s možností redukcí červených očí), nastavení samospouště (od 2 do 20 sekund), režim sekvence (vytvoření 6 snímků rychle jdoucích za sebou), kompenzace expozice, vyvážení bílé, barevný tón (barvy, černobílá, sépiový, negativ a živé barvy), poslední volbou je nastavení světelnosti. Samozřejmostí je volba i menšího rozlišení, a sice 2MPx, 0,8MPx a VGA rozlišení. Aby bylo zajištěno co nejkvalitnější výsledku fotografovaných scén, doporučuji zájemcům nejdříve prostudovat základy fotografování, neboť automatika přístroje není vševědoucí a většinu nastavení si při fotografovaných scén uživatel nastaví sám. 20násobný zoom stále je jen digitální. Po teorii funkčních možností k praxi: aktivní krytka čočky při posunutí spouští fotoaparát. Není tedy třeba pátrat po menu a hledat správného zástupce. Samotné focení probíhá ve dvou fázích. Fotografovaná scéna se mírným namáčknutím tlačítka spouště zaostří a domáčknutím vyfotí. Samotné ostření trvá obvykle kolem 1 až 1,5s.

Při prvním setkáním s optikou jsem si řekl, že bude běžná, jako většina každých. Jenže hned skutečné první fotografie mi nechá zážitek asi hodně dlouho. Ukázal jsem fotografii mnoha známým a nikdo mi nechtěl věřit, že je opravdu původem z telefonu. Automatika si poradila a ostrý snímek i bez nastavování není ničím nemožným. Video však i přes dobrou optiku stále pokulhává. Rozlišení CIF (288x352) dnes neohromí a i domácí model 6280 zvládá rozlišení VGA. Privilegium kvalitního videa v řadě smartphonů Nokia N73 předává většímu a dražšímu sourozenci N93. Video nabízí předvolby barevného tónu, režimu snímání (den, noc) a vyvážení bílé. Kuriózní je, že jako v případě SonyEricssonů nelze zapnou přisvětlení aktivní diodou. Tento neduh vlastnila i N70 a N73 s ním pokračuje.

V případě, že krytka hlavního fotoaparátu je zavřená a spustíme z menu program pro focení, zaktivuje se přední kamera pro video hovory a z displeje se stává rozměrné zrcátko. Přední kamera umožňuje zoomu, není problém si po obědě v restauraci zkontrolovat, zda-li nám nezůstal kousek masa mezi zuby (:

Komunikace
Pro komunikaci s PC nebo jiným kapesním zařízením telefon zvládá technologii bluetooh 2.0, dokáže přenášet také data přes infraport nebo jako úschovna dat přes datový kabel může komunikovat přes rozhraní Pop-port <=>USB. Výhodou je podpora Mass storage. Výrobce opomněl pouze wi-fi. Tady přidělují Nokii jedno velké a významné mínus. Samotný telefon dokáže využívat všech sítí, tzn. s sítích 850/900/1800/1900 MHz. Přední kamera potvrzuje také sítě UMTS.

E-mailový klient si poradí jak s POP3, SMTP tak s IMAP4. Během nastavování jsem však narazil na novinku, kterou na S60 vidím prvně. Příchozí pošta může být zobrazena v nabídce buď jednořádkově (novinka) nebo postaru, na dvou řádcích. Jeden řádková varianta sice nabízí font poněkud titěrný, ale pošta je nyní přehledněji poskládána za sebou. Ostatní aplikace a prostředí telefonu odpovídá Symbianu S60. Uživatel si tedy může ikonky skládat k obrazu svému, může je třídit do složek nebo je může zařadit do pohotovostního režimu mezi 5 nejpoužívanějších zástupců. Multimediální klávesa nyní nově zvládá 2 funkce. Dlouhé stisknutí spustí hudební přehrávač, krátké stisknutí dovoluje spuštění až 4 volitelných funkcí dle nabídky. O zástupce tudíž není nouze.

Kvalitu videohovoru bohužel nebylo jak ověřit. Domnívám se, že nebude díky rozlišení displeje a kvalitě přední kamery s rozlišením VGA nebude nikterak pokulhávat za konkurencí.

Zábava
Telefon obsahuje všechny podstatné programy pro zkrácení dlouhé chvíle. Předinstalovaný přehrávač RealPlayer přehrává soubory MPEG-4 (*.mp4), ale také s příponou 3gp. Hudební přehrávač asi uživatelé využijí na hudební soubory mp3, i když zvládá také soubory AAC/eAAC/eAAC+/WMA s playlistem. Pro labužníky je nabídnut ekvalizér s několika předvolbami. Mezi nimi je také oblíbený profil Extra Bass. Sám telefon disponuje pamětí 47MB. Na hudbu to je však málo, proto se vyplatí zakoupit paměťovou kartu miniSD. Výrobce ručí, že telefon bezchybně akceptuje 1GB kapacitu, karta o velikost 2GB Nokii taky nedělá problémy.

Visual radio našinec nevyužije, ale samotné VKV rádio ano. Poslech je stereofonní, čistý a jasný. Tradičně je však nutné připojit sluchátka, která slouží jako anténa. Nabídka her je skromná. V nabídce se objevuje nesmrtelný had, nyní nově v 3D provedení (viz. video na konci článku).

Ostatní
Protože je telefon určen především pro zábavu, zaměřil jsem se hlavně na fotografie. Ostatní funkce organizace času, Office soubory, poznámky, kalkulačka a mnohé další zůstává beze změny. Pro zopakování jen vyčtu Symbianu tyto prvky: kalendář stále neupozorňuje na narozeniny, pokud jsou u jména v kontaktech; Office soubory lze pouze prohlížet (pro editaci je nutné zakoupit editor Office souborů); poznámky mají nesmyslně velký font, který nám Nokia vnucuje už od dob 7650; kalkulačka nabízí pouze základní početní operace. Tolik letem světem.

Videa s N73

Pro přehrání souboru mp4 můžete použít například QuickTime.

První pohled na telefon
Ukázka dvou velikostí písma
Ukázka her v telefonu
Stereo MP3
Proces fotografování


Nokia N73 vs. Fotoaparát

Na samotný závěr vám přinášíme malé srovnání fotografií pořízených N73 a digitálním fotoaparátem Panasonic lumix dcm-fz5. Vlevo N73, vpravo Fotoaparát:

Na závěr bych dodal pouze to, že ač se telefon zdá být ryze fotomobilem zaměřeným na fotky, jedná se o nástupce manažerského modelu N70. Nyní se telefon doslova vybarvuje. Zatímco mladistvou kombinaci sněhově bílé a červené barvy ocení spíše teenageři, pánové v oblecích uvítají decentní stříbrno hnědou barevnou kombinaci. Jak je vidět, na své si přijde každý.

Fotogalerie: Nokia N73:Fotografie pořízené N73:

Další fotografie a videa pořízené N73 naleznete v našíGalerii. Článek zaměřený především na ukázkové fotografie čekejte v dalších dnech.

Copyright © 2010, Michal Biel & BFLM